Перейти до основного вмісту
Педагогічно-викладацька конференція на базі Погорілівського ЗЗСО

Початок 2025 року ознаменувався розширенням співпраці філологічного факультету, зокрема кафедри української літератури, із закладами загальної середньої освіти Буковини. Підписання договору про співпрацю з Погорілівським ЗЗСО Юрковецької ОТГ Чернівецької області, спонукало колектив науковців та педагогів до спільного проведення педагогічно-викладацької конференції, яка відбулася 12 березня 2025 року, на тему: «Співпраця органів учнівського самоврядування, педагогічного колективу, закладів вищої освіти, краєзнавчого музею як важливий чинник розвитку творчої особистості сучасного школяра у системі нової української школи», під час якої визначили координати партнерства. У конференції взяли участь викладачі філологічного факультету, факультету історії, політології та міжнародних відносин, наукові співробітники Чернівецького обласного краєзнавчого музею, представники влади та відділів освіти Івано-Франківської та Чернівецької областей.

Візитівкою і гордістю Погорілівського ЗЗСО є музей історії села Погорілівка, відкритий 15 травня 2003 року, на базі якого діє шкільне наукове товариство «Ерудит» із секцією «Історичне краєзнавство», гуртки, студії та факультативи. Тому педагогічно-викладацька конференція розпочалася насамперед із ознайомлення з музейною колекцією старожитностей, де у двох залах представлено артефакти, що розповідають про давнє історичне минуле села, життя і побут погорілівчан. Зокрема, в залі історії села відтворено інтер’єр Погорілівської сільської хати, експонується ткацький комплекс, посуд, знаряддя праці тощо та в кімнаті етнографії експозиційну частину складає колекція вишитих рушників, сорочок, жіночих хусток, писанок, стародруків та ін. Вражає, з якою любов’ю і професіоналізмом в особі директора музею, вчителя історії Віталія Ластюка, зберігаються речі та постійно поповнюється музейна скарбниця. Крім того, через музей педагоги прививають дітям любов до традицій, культури рідного села.        

Розпочалася конференція з вітального слова начальника відділу освіти, культури, молодіжної політики та спорту Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Ярослава Котика, котрий окреслив здобутки в галузі освіти на теренах Юрковецької громади, наголосивши водночас на проблемі зменшення кількості учнів у ЗЗСО у зв’язку із еміграційними процесами внаслідок російсько-української війни.  

Більше про роботу Погорілівського ЗЗСО розповів директор цього навчального закладу Микола Скігар, розкривши у своїй доповіді «Виховання дитини як важливий етап розвитку особистості в умовах цілеспрямованого педагогічного процесу через призму шкільної та позашкільної роботи» основні напрямки роботи школи, виокремив здобутки учнів у предметних олімпіадах, у захисті робіт Буковинської Малої академії наук учнівської молоді, різноманітних конкурсах та оглядах художної самодіяльності. Ширше про роботу зі здібними та обдарованими учнями в рамках шкільного учнівського наукового товариства «Ерудит» йшлося у презентаційних матеріалах заступниці директора з НВР Марії Пітик. Педагог акцентувала на результативності участі учнів в обласних етапах різноманітних конкурсів, складання ЗНО та НМТ, де з понад 200 закладів загальної середньої освіти, гімназій та ліцеїв Чернівецької області, у 2024 році Погорілівський ЗЗСО посів восьме місце.

Про пошуково-дослідницьку роботу учнів йшлося в доповіді вчительки української мови та літератури Тетяни Ластюк. Тетяна Миколаївна зазначила, що кожен учень – це неповторна особистість, тому завдання вчителя розкрити потенціал та творчі здібності обдарованих учнів, формувати майбутнього свідомого громадянина України, закласти фундамент патріотизму, любові до свого краю й усвідомлення того, що від кожного їхнього слова, дії залежить майбутнє держави.

У роботі наукового товариства «Ерудит» Тетяна Ластюк виокремила два потужних напрямки, в річищі яких розвивається пошуково-дослідницька діяльність учнів. Це, зокрема, історичне краєзнавство, де на базі музею історії діти опрацьовують зібрані речі, проводять дослідження, порівнюючи давні традиції із нинішніми, та секція філології, фольклору і мистецтвознавства, яка займається збором фольклору, спогадів односельчан, різноманітних переказів, що є доброю джерельною базою для учнівських наукових робіт. До всього, під керівництвом педагогів учні готують реферати, складають проєкти та захищають свої напрацювання на різноманітних конкурсах, у тому числі в Буковинській Малій академії наук учнівської молоді. Розповіла Тетяна Ластюк і про позакласну роботу з учнями, проведення культурно-просвітницьких заходів, зустрічей, літературних засідань.

Разом з тим, вчитель історії Віталій Ластюк, порушивши питання перспективи співпраці школи та позашкільних закладів як важливої передумови формування компетентної особистості, спонукав до активного обговорення та висловлення пропозицій щодо навчально-наукової колаборації Погорілівського ЗЗСО з Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича й Чернівецьким обласним краєзнавчим музеєм.

Від філологічного факультету у педагогічно-викладацькій конференції взяли участь заступниця декана з навчально-виховної роботи, доцент Лариса Маркуляк, завідувач кафедри української літератури, доцент Валентин Мальцев, доцент кафедри української літератури Василь Костик, асистент кафедри української літератури Ольга Меленчук, доцент кафедри журналістики Тарас Гринівський та студентка третього курсу спеціальності «Середня освіта (Українська мова і література)», голова Студентського парламенту філологічного факультету Наталія Захарюк.     

Завідувач кафедри української літератури Валентин Мальцев запропонував проводити зустрічі педагогів Погорілівського ЗЗСО зі студентами спеціальності «Середня освіта (Українська мова і література)», на яких розглядалися б проблеми й перспективи практичної діяльності вчителя ЗЗСО, про особливості навчання та оцінювання в рамках НУШ. Валентин Мальцев припустив, що одним із напрямків співпраці виокремлюється й творчий складник, позаяк при філологічному факультеті діє літературна студія Степана Будного, тому творчі особистості з числа учнів Погорілівського ЗЗСО можуть долучатися до роботи університетського літературного осередку. До речі, студентський парламент філологічного факультету ініціював видання антології молодіжної творчості, тому юні літератори із Погорілівського ЗЗСО, за словами Валентина Мальцева, також можуть стати співавторами збірки молодої української поезії.

                                        foto

У своєму виступі заступниця декана філологічного факультету з навчально-виховної роботи, кураторка відділення філології та мистецтвознавства Буковинської Малої академії наук учнівської молоді Лариса Маркуляк, з огляду на багатство музейної колекції, наголосила на можливості розширення мистецтвознавчих учнівських досліджень, більшої активізації міждисциплінарного пошуково-дослідницького учнівського інтересу.

Викладачі кафедри української літератури Василь Костик та Ольга Меленчук актуалізували увагу на проблемах вивчення літератури рідного краю у ЗЗСО на прикладі творчості Євгенії Ярошинської, Ірини Вільде, Сергія Канюка та Івана Діброви, презентуючи видання їхніх творів і висловлюючи пропозиції до спільного проведення лекторіїв, семінарів про життя і творчість буковинських письменників.

Продовжуючи тему збереження книги та її популяризації, доцент кафедри журналістики Тарас Гринівський зауважив, що викладачі здебільшого націлюють студентів на виконання практичних робіт, маючи на увазі випуск  студентської видавничо-поліграфічної продукції, яка є прикладом того, що й талановиті учні можуть долучатися до ілюстрування виготовлених студентами книг, запропонувавши як малюнки, так і власні світлини.

В обговоренні щодо співпраці Погорілівського ЗЗСО з ЧНУ ім. Ю. Федьковича також взяв участь доктор історичних наук, професор кафедри філософії та культурології філологічного факультету Ігор Возний, представники факультету історії, політології та міжнародних відносин – асистенти кафедри всесвітньої історії Микола Ільків та Микола Глібіщук, наукові співробітники Чернівецького обласного краєзнавчого музею в особі завідувачки науково-дослідного експозиційного відділу археології, історії середніх віків і нової історії краю Оксани Драгомирецької та начальник відділу освіти, культури, молодіжної політики та спорту Тлумацької міської ради Івано-Франківської області Володимир Пеник, кожен із котрих висловив пропозиції та окреслив напрямки роботи на майбутнє.  

Завершальним етапом конференції стало обговорення кількох освітніх програм, що діють на філологічному факультеті: „Українська мова та література” (першого рівня вищої освіти, спец. 014 „Середня освіта (Українська мова і література)”), „Культурологія” (першого рівня вищої освіти, спец. 034 „Культурологія”), „Журналістика та кросмедійність” і "Редагування друкованого та цифрового контенту"  (першого рівня вищої освіти, спец. 061 „Журналістика”). Зокрема, педагоги ЗЗСО та ЗВО обговорили новий професійний стандарт «Вчитель закладу загальної середньої освіти», введений у дію Наказом МОНУ від 29 серпня 2024 року. Було одностайно підтримано пропозицію про необхідність оновлення програмних результатів ОПП „Українська мова та література” з урахуванням вимог професійного стандарту. Також загальне схвалення отримала пропозиція щодо відновлення на цій ОПП фольклорної практики.

Ольга Меленчук,

кандидатка філологічних наук

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності