Перейти до основного вмісту
ПОЕТИЧНО-ПІСЕННЕ ТЯЖІННЯ СТОЛИЧНОГО ТРІО

Ще зовсім не золота, але у повному своєму розвої осінь голубить теплом, надихає красою пейзажів. Лагідні сонячні промінчики різнобарвними переливами заплутуються у кронах дерев, навівають життєрадісний настрій, хоч приводів для втіхи у нашому сьогоденні так мало. Повномасштабна російсько-українська війна багато чого перекреслила і зруйнувала, посіяла безперервний смуток і сльози. Проте незнищенним залишається дух нації, її животворна сила, сконцентрована у слові, музиці, мистецтві. У цьому переконалися всі ті, хто побував 10 жовтня 2024 року на організованому столичними гостями літературно-мистецькому дійстві.

Поділитися музичною і літературною творчістю, власними спогадами й роздумами про сьогодення та подарувати книжкові видання, а головно позитивні емоції, у студентську аудиторію завітали: Тетяна  Пишнюк-Фольварочна, українська письменниця, очільниця Київської організації НСПУ;  Ніна Шаварська, доктор філософії, радіожурналістка, українська поетеса, директорка Будинку письменника в м. Київ та Світлана Кас’яненко, заслужена діячка естрадного мистецтва України, поетеса-пісняр, виконавиця авторських пісень, очільниця мобільної концертної волонтерської групи «Вольниця». 

Дружина покійного українського письменника Василя Фольварочного Тетяна Пишнюк-Фольварочна зазначила, що їхнє творче тріо приїхало зі столиці до найкращої і найвеселішої аудиторії – студентів, бо й самі пам’ятають свої неповторні студентські роки, коли молодеча енергія, завзятість та цілеспрямованість долають найскладніші перешкоди. 

У спогадах про свого чоловіка письменниця зауважила, що Василь Фольварочний був дуже енергійною людиною, мав феноменальну здатність до п’яти хвилин організувати будь-який захід, а за день, то й декілька імпрез. Щодо особливостей його письменницького таланту та розпорядку робочого дня, жінка з ностальгією згадувала, що за робочим столом він, навпаки, міг трудитися багато годин поспіль, починаючи з четвертої ранку: «Він багато писав, піднімаючи великі пласти історії і цю історію він подарував нам. Просто треба брати книги і читати те, що наорав і насіяв Василь Фольварочний. І я хочу подарувати вам книгу, яка вийшла по смерті В. Фольварочного. Це книга «Син церкви – син України» про великого українця, якого ми дуже мало знаємо – Йосипа Сліпого. Якщо у вас з’явиться бажання знайти істину у нашій історії, знайти причини сьогоднішнього нашого нещастя, ви можете відшукати відповіді у цій книзі В. Фольварочного. Він був не лише прозаїком, драматургом, він писав тонку лірику. Так склалося, що хоч ми і були разом, але по-справжньому НАБУТИСЯ не вистачило ні часу, ні снаги, бо в кожного свої справи, своя творча праця і коли йде людина у ті світи, я не знаю, чи кращі вони, чи ні, ніхто з земних не поспішає туди, значить треба жити на землі і набуватися разом: у студентстві, в родині, у творчому товаристві, на таких зустрічах, бо це, мабуть, найважливіше у житті – НАБУВАТИСЯ РАЗОМ», – підкреслила Тетяна Пишнюк-Фольварочна.

Ці роздуми стали основою пісні Світлани Кас’яненко «Набутися разом», котра з першої хвилини зустрічі підкорила увагу присутніх життєствердною піснею «Добрий день» та багатьма іншими авторськими композиціями. Кожна її пісня сповнена життєвою енергією любові, щирістю, увагою до тих, хто нині боронить Україну від кривавого ворога. Це неймовірної сили жінка, котра 119 разів побувала на передовій з сольними виступами на капотах військових машин та танках, не враховуючи її волонтерської роботи по шпиталях, де своїм словом і музикою повертає до життя тих, хто у фізичних і душевних муках бореться за своє існування.     

Українська письменниця Ніна Шаварська з особливим трепетом поринула спогадом у перші дні повномасштабного вторгнення, описуючи свої внутрішні відчуття, те емоційне заціпеніння, котре згодом вибухнуло рясними сльозами, а відтак перейшло у творчу енергію, завдяки якій один за одним почали з’являтися альманахи «Нескорена Україна», що умістили вірші про війну, як добре знаних українських поетів, так і початківців. Окрім віршів, що віддзеркалюють реалії сьогодення, письменниця презентувала власну інтимну лірику, бо, за словами поетеси, нічого в світі не відбувається без пристрасті, почуття любові – це те, що є вектором руху і сенсом життя.

Багато віршів письменниць, як і пісенна творчість Світлани Кас’яненко, зворушували до глибини душі, а дехто не міг стримати сліз, наскільки правдиво і влучно в поетичному слові вмістилося все те, що переживає нині український народ. Лише в одному вірші Тетяни Пишнюк-Фольварочної «Дівчинко з ключиком у руці», перекладеного багатьма мовами, скільки передано болю і страждання від побачених авторкою у телевізійній хроніці кадрів з розгубленою дівчинкою з Ірпеня посеред розбитої вулиці та знищених будинків, що є образом цілої України.     

Дівчинко з ключиком у руці,

В платтячку голубому,

Як же сказати, пташинко мала,

Що в тебе немає вже дому?

Вулиця ваша – весела колись –

Наче розрита могила.

Усе задимлено навкруги –

Зі страху ти очі закрила.

Цей світ збожеволів –

Прийшов сусід,

Стріляє із автомата!

У цьому шаленстві

Посеред війни,

Пташко маленька, крилата,

Дивишся зляканим горобеням,

Шукаєш очима тата.

Стиснула ключика у руці –

Боїшся його загубити.

Гукаєш мам…

А крик мовчить…

Тут можна хоч вовком вити.

Тітка чужа втішає тебе

Лагідними словами.

Як же не хоче казати вона,

Що більше немає мами.

З такого квітучого Ірпеня

Ворог зробив руїну…

Дівчинко з ключиком у руці,

У тебе є Україна!

Ця літературно-мистецька зустріч ще довго відлунюватиме своїми темами життя, любові, нескореності, справедливості у душі кожного, хто причастився мудрим поетичним словом, окриленим піснею.      

Ольга Меленчук,

кандидатка філологічних наук

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності