Перейти до основного вмісту
З нагоди 190-річчя від дня народження видатного українського письменника, педагога, просвітителя, громадського діяча Юрія Федьковича, патрона Чернівецького університету, на Буковині відбулося чимало літературно-мистецьких та культурно-просвітницьких заходів, які об’єднали поціновувачів  високого таланту Буковинського Соловія.

З нагоди 190-річчя від дня народження видатного українського письменника, педагога, просвітителя, громадського діяча Юрія Федьковича, патрона Чернівецького університету, на Буковині відбулося чимало літературно-мистецьких та культурно-просвітницьких заходів, які об’єднали поціновувачів  високого таланту Буковинського Соловія.

Вшановують пам’ять Великого Українця і на філологічному факультеті, де зберігається тягла традиція ґрунтовного вивчення життя і творчості письменника. Завдяки науковим студіям колишніх і теперішніх викладачів кафедри української літератури Ангеліни Коржупової, Миколи Юрійчука, Богдана Мельничука, Лідії Ковалець ім’я Юрія Федьковича надійно закріпилося й займає почесне місце в літературному каноні України. А вінцем титанічної праці в історії українського федьковичезнавства стало видання повного зібрання творів письменника в п’яти томах (шести книгах), робота над яким тривала два десятиліття поспіль і була реалізована в межах творчої співпраці викладачів кафедри української літератури та журналістки, директорки видавництва «Буковина» Людмили Черняк. Нещодавно редактори й упорядники цього видавничого проєкту, зосібна професори Чернівецького університету Богдан Мельничук та Лідія Ковалець, презентували шестикнижжя Ю. Федьковича у студентській аудиторії. Свої знання й розуміння феномену автора знавці його творчості передають сучасним студентам, котрі, виховуючись на животворному слові письменника, несуть далі у світ його ідеї української школи та незалежної держави.

Проведення конкурсу на краще читання творів Ю. Федьковича у стінах філологічного факультету 15 жовтня 2024 року – ще одна знакова подія, що засвідчує непроминальний інтерес до Федьковичевого слова. Як зазначила у своєму вступному слові дослідниця творчості письменника, доктор філологічних наук Лідія Ковалець, актуальність звертання до поетичної спадщини Ю. Федьковича має неабияке значення, позаяк його поезія – це «багатогранний художній світ, де звучать і жовнірські, загальнонаціональні й буковинські мотиви зокрема. Це поезія, де любовна лірика живе органічно так само, як дитина в лоні матері. Це поезія, в якій пульсує нестримно поетове серце, його думка, у якій романтичне єднається із сентиментальним, реалістичним і водночас поет вдається до сюрреалістичних візій». Розмірковуючи над важливістю творчості письменника в нашому сьогоденні, Лідія Михайлівна підкреслила: «Збереглися згадки про те, що у Львові періоду Федьковича, у 1860-ті роки, як згадували сучасники, не було жодного студента, гімназиста, який би не знав хоча б щось із Федьковичевих творів задекламувати, а деякі його вірші на літературних зустрічах слухали стоячи. То яким треба бути справді великим поетом, щоб справити таке велике враження вже на своїх сучасників!». Тому, на думку викладачки, подібні конкурси на філологічному факультеті мають стати традиційними.       

 У змаганні взяли участь студенти-філологи першого та другого років навчання, а також учениця 11 класу Чернівецького ліцею №17 «Успіх» Чернівецької міської ради. У конкурсній програмі прозвучали напам’ять поезії Ю. Федьковича «Русь», «Гуцулка», «До рожі», «Наші “старі”», «Я не дивуюся…» та байка «Гривко і Сивко» у виконанні Ярини Мельник, Діани Микитюк, Євдокії Загорулько, Юліани Чекановської, Марини Рубаняк, Каріни Щорчук та Ольги Щур. Долучилися до заходу і студентки третього та четвертого курсу Наталія Захарюк та Ірина Сливчук, котрі поза конкурсом прочитали вірші поета «Душко моя розмаїта» та «Пречиста Діво, радуйся, Маріє!».

Гран-прі у конкурсі декламаторів здобула Ярина Мельник, учениця 11 класу Чернівецького ліцею №17 «Успіх», а перше місце розділили філологині 2 курсу Ольга Щур та Каріна Щорчук. До того ж усі учасники конкурсу на краще читання поезії Ю. Федьковича отримали в подарунок книги авторства викладачів кафедри української літератури.

Ольга Меленчук,

кандидатка філологічних наук

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності