
- середа, 25 вересня 2024 р.
- Події
Ім’я кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри української літератури Валентини Чолкан відоме не лише в межах університетського середовища як досвідченої викладачки, до глибини душі залюбленої в українське письменство, коли кожна її академічна лекція чи то проведене практичне заняття вражають особливим підходом подачі інформації, насиченим фактажем, глибиною знань, котра вміє захопити і повести у безмежний світ літератури та мистецтва. У Чернівцях її ще добре знають як авторку публічних лекторіїв про видатних діячів українського письменства та культури загалом, які вже завоювали інтерес багатьох чернівчан. Чого тільки варті її публічні лекції в Муніципальній бібліотеці імені Анатолія Добрянського про основоположників української класичної музики епохи бароко – Дмитра Бортнянського, Максима Березовського, Артемія Веделя, представників оперного мистецтва – Соломію Крушельницьку, композитора і драматурга Семена Гулака-Артемовського, батька української класичної музики Миколу Лисенка або в обласному Художньому музеї, приурочені до ювілеїв українських письменників: Григорія Сковороди, Василя Стуса, Ольги Кобилянської, Юрія Федьковича. Кожен, хто хоча б раз побував на подібній лекції, з нетерпінням очікує на наступні, де можна збагатитися духовно, поповнити багаж своїх знань, причастившись мудрим словом талановитої ораторки.

Багатогранна своїми талантами, унікальна й неповторна у різних аспектах творчої діяльності Валентина Чолкан під час мистецької імпрези «Невипадкові зустрічі», яка відбулася 24 вересня 2024 року в Обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Івасюка, привідкрила завісу ще одного свого захоплення – складання мелодій на поетичні твори сучасних авторів. Пісня – це невід’ємний атрибут творчої особистості Валентини Андріївни, з якою вона крокує по життю і при слушній нагоді обдаровує слухачів своїм неперевершеним виконанням.
За що би не бралася Валентина Андріївна, будь-яку справу виконує без примусу і з любов’ю. Так і зі складеними останнім часом піснями, де у файлах пам’яті зберігає понад двісті зразків. Лише на вірші буковинських поетес Валентини Мацерук склала 46 мелодій і дала пісенні крила 28 віршам Ольги Васкан, які назагал вперше презентувала в обласній книгозбірні.
Як зауважує Валентина Чолкан, після прочитання поезії, мелодія складається миттєво, лише потрібно вчасно її зафіксувати, щоб не втратилася: «Відкрила текст, прочитала, заспівала і все!». Свої мелодії Валентина Андріївна наспівує у месенджері та одразу відправляє авторам, на чиї вірші їх складено. За один день жінка може сотворити від чотирьох до дев’яти мелодій, і цей феномен її творчої натури важко пояснити. Бо це, як натхнення, приходить миттєво. Однак найперший слухач Валентини Андріївни – це її чоловік Всеволод, котрий чуттєво реагує на кожну її пісню, і як найвища оцінка творчого захоплення дружини – виконання під супровід гітари дуетом пісні на слова О. Рєпіної «Харків. Непейзажна лірика», поширене у фейсбуці 22 вересня 2024 року.
Присутня на творчій імпрезі Валентина Мацерук підтвердила, що була вражена, коли після презентації її поетичних збірок «Мій заримований настрій» та «Бо так звучить моє серце» через три дні Валентина Андріївна вперше надіслала їй 19 мелодій.
А поетеса Ольга Васкан зауважила, що велике щастя, коли беруть твою душу й відправляють у пісенний політ та ще й відчувають і розуміють твій власний, створений поезією світ. Жінка каже, що особливо втішно отримувати несподівані пісенні повідомлення від Валентини Андріївни, які, наче світлі промінчики, окрилюють та наповнюють новими силами її поетичну душу.

З привітальним словом до іменинниці імпрези звернулася заступниця декана філологічного факультету, кандидатка філологічних наук Лариса Маркуляк, котра порівняла творчу колаборацію поетів і музикантів із давнім кобзарським мистецтвом, пісенною творчістю Марусі Чурай, коли наші предки залишили багатющу спадщину в поєднанні слова і музики. Тому у виконанні Валентини Андріївни відчуваються і нотки пісенного фольклору, оскільки знає силу-силенну народних пісень, що не може не накладати відбиток на створення власних мелодій.
Своїми щирими захопленнями й враженнями від двогодинної зустрічі-презентації поділилися поетеса Віра Китайгородська та філологиня Наталія Філяк, котра у дописі на своїй сторінці у фейсбуці залишила якнайкращу характеристику творчій особистості Валентини Чолкан: «Жінка-душа, жінка-поезія, жінка-пісня… Жінка, яка уособлює для мене нашу Україну, з її глибоким міцним корінням, традиціями, звичаями, вірою. Жінка зі щирим серцем, відкритою душею, глибокими знаннями, любовʼю до свого, рідного. Жінка, на яку хочеться рівнятися, до якої хочеться тягнутися всіма фібрами душі, яка відчувається як споріднена душа. Справжня. Щира. Неповторна. Це все про неї – чарівну пані Валентину Чолкан!».
Ольга Меленчук,
кандидатка філологічних наук