Перейти до основного вмісту
Федьковичеві наукові читання

Філологічний факультет, зокрема кафедра української літератури, звідки бере витоки федьковичезнавство як наука, продовжує відзначати 190-річчя від дня народження українського письменника, видатного педагога і просвітителя Буковини Юрія Федьковича, та з цієї нагоди 22 жовтня 2024 року було проведено наукові читання, які об’єднали науково-освітянську спільноту Буковини.

У заході взяли участь викладачі кафедри української літератури, директорка Чернівецького літературно-меморіального музею Юрія Федьковича Леся Колодій, члени ради стейкхолдерів філологічного факультету, зокрема  методистка науково-методичного центру предметів мовно-літературної та історичної галузей та міжнародної інтеграції Інституту післядипломної педагогічної  освіти Чернівецької області Євгенія Квітень та директорка Чернівецького ліцею №22 імені Антона Кохановського Леся Бабій, а також вчителі Путильського ліцею та закладів загальної середньої освіти Дністровського району, працівники Наукової бібліотеки ЧНУ, студенти 2 та 4 курсів спеціальності «Середня освіта» та «Філологія».

img_3919

Програма наукових читань висвітлювала різні аспекти життя і творчості Ю. Федьковича, зачіпала його фольклористичну діяльність,  було простежено наукове студіювання Федьковичевої спадщини та вивчення його творчості у ЗЗСО, особливості роботи літературно-меморіальних музеїв.

Наукові читання розпочалися із символічного привітання з хлібом-сіллю земляків Юрія Федьковича в особі заступниці директора з навчальної роботи, вчителя української мови та літератури Путильського ліцею Ганни Колежук, котра висловила вдячність за можливість долучитися до обговорення важливих питань з українського федьковичезнавства.

Професор кафедри української літератури, авторка численних розвідок про Юрія Федьковича, зокрема монографії «Юрій Федькович: історія розвитку творчої індивідуальності письменника» (2011) Лідія Ковалець у своїй доповіді «Історія Юрія Федьковича як діалог культур» зосередила увагу насамперед на особистості Юрія Федьковича, де йшлося про нього як про людину зі своїми складнощами та достоїнствами, досить неоднозначну, з дуже цікавою життєвою історією та складною душевною організацією, як про носія нової особливої культури.

На музейній роботі з популяризації життя і творчості Юрія Федьковича зосередилася у своєму виступі директорка Чернівецького літературно-меморіального музею Юрія Федьковича Леся Колодій, котра водночас презентувала інформаційно-поліграфічну та книжкову продукцію, що побачила світ до ювілею Буковинського Соловея. Це, зокрема, буклет, у якому розповідається про Чернівецький музей Юрія Федьковича, а також брошура про Музей-садибу в Путилі та упорядкована Юрієм Винничуком збірка казок письменників Буковини «Чарівний напій», яка вмістила дев’ять творів письменника. Наголосила Леся Колодій і на кінематографічній роботі до 190-річчя видатного буковинського просвітителя – створенні документального біографічного фільму «Федькович» режисера Івана Даніліна.

Про проведення конкурсу на кращу розробку уроків літератури рідного краю в 5-11 класах «Буковинський співець Юрій Федькович» Інститутом післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області розповіла Євгенія Квітень та відзначила низку робіт учасників, у яких по-новому, за допомогою інноваційних методів та прийомів, з використанням штучного інтелекту розкривається багатогранний образ Юрія Федьковича. Євгенія Квітень зауважила, що за матеріалами конкурсу планують укласти збірник, де буде надруковано більше тридцяти розробок уроків на тему вивчення життя і творчості Юрія Федьковича.

Учнівськими здобутками у сфері пошукової та науково-дослідницької діяльності у вивченні та популяризації творчості Юрія Федьковича поділилася заступниця директора з навчальної роботи, вчитель української мови та літератури Путильського ліцею Ганна Колежук. За словами педагога, учні активно долучаються до екскурсійної роботи. На базі Путильського ліцею з числа учнів було підготовлено вже дві групи гідів, які проводять екскурсії у Музеї-садибі Юрія Федьковича. Крім того, юні путильчани є слухачами Буковинської Малої академії наук учнівської молоді й обирають теми для дослідження, пов’язані із життєво-творчою долею великого земляка.

Більш детально про Юрія Федьковича як про збирача, дослідника і видавця народнопоетичної творчості Буковини розповів доцент кафедри української літератури Василь Костик. Дослідник акцентував на популяризуванні Ю. Федьковичем українських пісень і дум німецькою мовою, записуванні ним сербських пісень, особливостях інтерпретування народнопоетичних творів та використання письменником фольклорних мотивів у власній творчості.

Розширила та доповнила контекст теми «Юрій Федькович і народна пісня» доцент кафедри української літератури Валентина Чолкан, котра порівняла багатогранну постать письменника зі світовим генієм Леонардо да Вінчі. На основі детального аналізу усієї художньої творчості Ю. Федьковича, зокрема поетичного, прозового і драматичного доробку, доповідачка підкреслила, що в усіх жанрах наявне звертання письменника до народної творчості, а чимало його поезій нагадують українські народні пісні чи пісні літературного походження. Особливістю поезії Ю. Федьковича, на думку В. Чолкан, є те, що вона надзвичайно мелодійна, тому й увиразнила свій виступ пісенним виконанням окремих творів Ю. Федьковича, ожививши аудиторію майстерним співом.

Декламували поезію Ю. Федьковича і студентки 1 та 2 курсів, зосібна Ольга Щур, Каріна Щорчук та Євдокія Загорулько.

Наостанок доцент кафедри української літератури Олександр Попович узагальнив здобутки в галузі федьковичезнавства, починаючи з австрійської доби, коли з’явилися перші розвідки про життя і творчість Юрія Федьковича С. Смаль-Стоцького, Осипа Маковея, Василя Сімовича. Окреслив дослідник і здобутки радянського періоду, зокрема проаналізував праці Ангеліни Коржупової, Василя Лесина, а найбільше Миколи Юрійчука, якому присвятив окремішню увагу.

Під час наукових читань діяла книжкова виставка «Юрій Федькович: багатогранність дослідницьких полів». Експонувалося майже 50 найрізноманітніших джерел, серед яких рідкісні видання творів  Ю. Федьковича, а також наукові дослідження про письменника з фондів Наукової бібліотеки ЧНУ.

Ольга Меленчук

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності