
- середа, 23 жовтня 2024 р.
- Події
Вивчати історію, культуру, мову і традиції не лише із навчальних посібників та наукової літератури, а безпосередньо через наочність, така нагода випала для студентів першого і третього курсів філологічного факультету спеціальності «Середня освіта» та «Філологія», котрі разом із викладачками кафедри сучасної української мови і кафедри української літератури Аллою Антофійчук та Ольгою Меленчук 22 жовтня 2024 року відвідали міське комунальне підприємство «Історико-культурний заповідник “Кладовища по вул. Зеленій”», до якого належать два старовинні цвинтарі – єврейський та християнський. Нині – це один із традиційних туристичних маршрутів, де на основі давніх поховань можна пізнати культуру Буковини ХІХ – ХХ ст. Колись це була віддалена від міста територія, лісисто-болотиста місцевість, яку почали освоювати у ХІХ ст. Із розповіді директорки історико-культурного заповідника Анжели Ніколаєвої студенти дізналися про історію створення кладовища, познайомилися із мистецтвом спорудження та художнім оздобленням гробниць, історією капличок на території цвинтаря, побували на місцях поховання видатних постатей науки, освіти, літератури і мистецтва Буковини.
За словами Анжели Ніколаєвої, найдавніше поховання на території Руського кладовища датується 1807 роком, проте офіційно цвинтар було відкрито 1866 року. За проєктом було передбачено побудову не звичайного кладовища, а спеціальної парково-архітектурної зони, де б не тільки здійснювалися захоронення, а й можна було прогулюватися алеями та милуватися архітектурними спорудами. Ідея проєктування православного кладовища полягала в тому, якщо подивитися зверху, з висоти пташиного польоту, то воно розплановане у вигляді хреста, де територія поділена на квартали. Окремо було передбачено дитячі квартали, на сьогодні є таких шість з суто дитячими похованнями. Для кращої орієнтації по периметру кожного кварталу висаджували різні породи дерев та будували родинні гробівці й склепи. Наприклад, найбільший родинний склеп міг вміщувати до 24 поховань.
Лише відомим та багатим дозволяли будувати більш помпезні надмогильні споруди, натомість на могилах простих містян встановлювали лише дубовий хрест. Те саме стосувалося написів на гробівцях. На підставі підписаного бургомістром Чернівців Антоном Кохановським першого положення про роботу й утримання кладовища, на могилах дозволялося писати прізвище, ім’я та по батькові померлого, роки народження і смерті. Уся інша інформація, яку б хотіли вмістити про покійного, прискіпливо розглядалася спеціально створеною комісією. Цим самим директорка звернула увагу на особливості побудови могильних споруд в австрійському, румунському та польському варіантах.
Анжела Ніколаєва зазначила, що з 2021 року на території кладовища, завдяки польському Інституту POLONIKA, який займається впорядкуванням та відновленням польських могил за кордоном, а також румунським реставраторам нині відновлюють місця поховань відомих постатей польської та румунської культури. Наразі можна побачити процес реставрації могили Арона Пумнула, видатного румунського філолога, педагога і письменника, вчителя Міхая Емінеску.
На території Руського кладовища є декілька капличок. Від центрального входу на одній з алей розміщений храм-усипальниця буковинських митрополитів, споруджений у 1884 році на кошти релігійного фонду. На фасаді цієї будівлі розміщена меморіальна таблиця, де подано перелік митрополитів, які поховані у каплиці, у тому числі один із ректорів Чернівецького університету – Володимир Репта (1841 – 1926), відомий як педагог та церковний діяч. Усього у каплиці поховано восьмеро буковинських митрополитів, троє з яких із самого початку знайшли тут свій вічний спочинок, а відтак рештки п’ятьох церковних діячів перенесли сюди з інших поховань. Тривалий час каплиця була закрита й лише у 1990 році дозволено утримувати і доглядати за будівлею Свято-Миколаївській церкві, священники якої донедавна проводили тут богослужіння та підтримували належний вигляд усипальні.
На території кладовища є каплички, споруджені на кошти приватних осіб. Наприклад, одна із них була збудована жінкою, у якої померли дитина та чоловік, що стала символом її болю та вічної скорботи.
Розповідаючи про поховальні обряди, Анжела Ніколаєва акцентувала на цікавій деталі про традицію циганських поховань та особливостях встановлення хреста, який зазвичай розміщується не в узголів’ї, а в ногах покійного, обернений задом наперед.
Згадала директорка і легенду про скульптурне зображення жінки на могилі лікаря і громадського діяча Володимира Залозецького, яка начебто віддає тепло, що своєю містичністю притягувала відвідувачів кладовища. Пояснивши це тим, що за день кам’яна фігура нагрівається й за ніч не встигає охолодитися.
Побували студенти на місцях вічного спочинку відомих буковинців, котрі залишили помітний слід в історії Буковини та української культури в цілому, – Юрія Федьковича, Сидора Воробкевича, Ольги Кобилянської, Євгенії Ярошинської, Михайла та Софії Івасюків, Миколи Равлюка, Омеляна Калужняцького, Володимира Залозецького, Опанаса та Ольги Шевчукевичів, Корнелія Дзержика, Григорія Мізюна, Василя Селезінки та ін. й дізналися чимало цікавих фактів із їхнього життя і творчості.
Ольга Меленчук